Lost in Kainuu Adventure Race järjestetään tänä vuonna Hyrynsalmi-Ukkohalla-alueella 5.-6.9.2025. Tälle vuodelle seikkailuun tulee mukaan uusi sarja nimeltään Casually Charged 3-4 H. Uusi sarja on suunniteltu sähköpyöräilijöille, mutta sarjan joukkueissa voi olla jäseniä osallistumassa myös normaalilla maastopyörällä. Muut seikkailun sarjat ovat tutut Extremely Lost 24 H, Lost 16-18 H, Almost Lost 6-8 H ja Casually Lost 3-4 H.
Lost In Kainuu Adventuressa taistellaan Adventure 1 -sarjan suomenmestaruuksista. Mestaruuskisa käydään 24 h tunnin sarjassa kaikkien joukkueiden kesken.
Lisäksi Lost in Kainuun Adventuressa kisataan Opiskelijoiden SM-mitaleista. SM-mitalit jaetaan kilpasarjoissa Extremely Lost ja Lost -sarjat (naiset, miehet ja sekajoukkueet). Kilpasarjojen joukkueet kilpailevat kolmihenkisin joukkuein Extremely Lost -sarjassa ja kaksihenkisin joukkuein Lost-sarjassa. Rentosarjan joukkueet kilpailevat kaksihenkisin joukkuein Almost Lost -sarjassa tai 2–5-henkisin joukkuein Casually Lost tai Casually Charged -sarjassa. Rentosarjassa ei jaeta mitaleita, vaan pieniä tuotepalkintoja.
Ilmoittautuminen syksyn seikkailuun alkaa maanantaina 10.2.2025 klo 12.00.
Tervetuloa seikkailemaan Hyrynsalmen ja Ukkohallan sekä Vaara-Kainuun eeppisen jylhiin maisemiin!